Inwestea Konsultea Wschod24 Afryka24 Pe24
Strona główna
Raport gazowy, styczeń 2011, Rosja Drukuj Email
( 0 głosów)




Elżbieta Kustra   
08.02.2011.

Gazprom rozpocznie sprzedaż gazu do Indii. Indyjska gospodarka potrzebuje coraz większej ilości gazu dla swojej gospodarki.

Moskwa i Tokio zdecydowały się zacieśnić współpracę. Rosjanie chcą sprzedawać gaz z rejonu Władywostoku do państw azjatyckich. 

Wydobycie gazu ziemnego w Rosji osiągnęło w 2010 roku poziom sprzed kryzysu. 

Novatek znacząco zwiększył inwestycje, które w tym roku osiągnąć mają około miliarda dolarów.

REKLAMA
ROSJA

Gazprom rozpocznie sprzedaż LNG do Indii
11 stycznia 2011 r.

Córka-spółka rosyjskiego Gazpromu oraz indyjski Gujarat State Petroleum Corporation Ltd. (GSPC) podpisały porozumienie o sprzedaży 0,3 miliona ton gazu LNG w ciągu dwóch lat. Pierwsze dostawy są planowane w drugiej połowie bieżącego roku. Obie strony podkreśliły wagę i znaczenie wzajemnej współpracy, która jest gwarantem długoterminowego zaspokojenia indyjskiego popytu na surowce energetyczne. Indie skonsumowały w 2010 roku 51,9 miliardów metrów sześc. gazu ziemnego, przy czym wzrost w porównaniu z rokiem 2009 wyniósł 25,9 proc.


Wydobycie gazu na poziomie sprzed kryzysu
12 stycznia 2011 r.

Wydobycie gazu ziemnego w Rosji wyniosło 650 miliardów metrów sześc. i wzrosło w 2010 roku w porównaniu do roku poprzedniego o 11,6 proc. Tym samym, ilość wydobytego surowca osiągnęła poziom sprzed kryzysu w roku 2007. Powodem wzrostu wydobycia było zwiększenie zapotrzebowania na rynku wewnętrznym oraz Ukrainie i Białorusi. W związku w tym, Rosja najprawdopodobniej powróci na pierwsze miejsce w światowej eksploatacji tego surowca, które utraciła w 2009 roku na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Rosja i Japonia zacieśniają współpracę
17 stycznia 2011 r.

Prezes rosyjskiego monopolisty, Aleksiej Miller oraz przedstawiciel japońskiego ministerstwa gospodarki, handlu i przemysłu, Tecuhiro Hosono podpisali porozumienie o rozwoju współpracy. Podpisany dokument przewiduje zagospodarowanie zasobów gazu ziemnego w regionie Władywostoku, oraz jego transportu do krajów Azji Wschodniej. Ponadto, w bieżącym roku zostaną przeprowadzone wstępne badania odnośnie wybudowania przedsiębiorstwa skraplania gazu ziemnego. Podjęto także decyzję o przedłużeniu ma kolejne pięć lat. podpisanego w 2005 roku porozumienia o współpracy w kwestii gazu ziemnego.
Japonia jest czwartym pod względem konsumpcji surowców energetycznych państwem na świecie, nie posiadając własnych zasobów. Zużycie gazu ziemnego wynosi 80 miliardów metrów sześc. rocznie, przy czym jest to w całości LNG. Dla Rosji pragnącej zdywersyfikować rynki zbytu, Japonia jest jednym z najważniejszych klientów.

Novatek zwiększa inwestycje
25 stycznia 2011 r.

Niezależny producent gazu ziemnego w Rosji, przedsiębiorstwo Novatek zwiększyło o jedną trzecią wydatki na inwestycje, które w 2011 roku wyniosą 30,86 miliardów rubli (ponad miliard dolarów). Najwięcej środków pochłania Jurcharowskie złóże, zlokalizowane za kołem polarnym, które Novatek eksploatuje od 2003 roku. Wydobycie gazu w 2009 roku wyniosło 17,9 miliardów metrów sześc. Jednakże, dzięki już zainwestowanym środkom wzrosło całościowe wydobycie gazu ziemnego Novateku w 2010 roku o 15,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosło 37,78 miliardów metrów sześc.

Opracowała: Elżbieta Kustra

Źródła:
oilandgaseurasia.com
upstreamonline.com
gazprom.ru
energyland.info
novatek.ru
bp.com
setimes.com
Drukuj Email
 
Powiązane tagi:

Panstwa:  Rosja - Federacja Rosyjska   Indie   Japonia  
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...
Imię (wymagane)
Komentarz
Zaloguj lub zarejestruj się aby móc dodawać komentarze.

Ten były dowódca armii bośniackich Serbów stanął w środę (16.05) przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii w Hadze. Oskarżony został o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.
więcej...
W piątek 18 maja 2012 roku Facebook rozpoczął sprzedaż swoich akcji na giełdzie w Nowym Jorku. Obrót był opóźniony o około trzydzieści minut z powodu późnych rezygnacji z zamówień. Akcje Facebooka na koniec dnia sprzedawane były po 38,23 dolara, czyli drożej, niż...
więcej...
Wersja pierwsza. Niemcy są demokratycznym państwem, ceniącym pokój i wolność, które z uśmiechem na ustach odkupuje finansowo i symbolicznie swoje winy. W stosunkach międzynarodowych kieruje się zasadami nieangażowania się w konflikty zbrojne i pokojowego rozstrzygania sporów.
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie
         
     
SERWIS SPECJALNY
Dyplomacja_specjalny