Inwestea Konsultea Wschod24 Afryka24 Pe24
NATO/ Ukraina i Gruzja będą członkami Sojuszu Drukuj Email
( 2 głosy)




Anna Głąb   
03.04.2008.
Na szczycie NATO w Bukareszcie nie osiągnięto porozumienia w kwestii nadania Planu Działań na Rzecz Członkostwa (ang. MAP) Gruzji i Ukrainie. W deklaracji końcowej wskazano jednak, iż oba kraje będą członkami NATO, zaś decyzja o przyznaniu MAP może być podjęta w grudniu br. na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich.
REKLAMA

"NATO popiera ukraińskie i gruzińskie aspiracje euroatlantyckie związane z członkostwem w NATO. Zgodziliśmy się dzisiaj, iż te kraje staną się członkami NATO" napisano w deklaracji kończącej obrady szefów państw członkowskich. Dodano również, iż  "MAP jest następnym krokiem Ukrainy i Gruzji na ich drodze do członkostwa. Dzisiaj dajemy jasno do zrozumienia, że popieramy dążenia tych krajów do uzyskania MAP."

Obecnie ma rozpocząć się okres intensywnego dialogu politycznego między NATO a oboma krajami, związanego głównie z nadal nieuregulowanymi kwestiami, które są przeszkodą w uzyskaniu MAP. Pierwsza ocena postępów ma być dokonana na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w grudniu 2008 roku. Mogą oni podjąć decyzję o nadaniu Ukrainie i Gruzji MAP.

W deklaracji odniesiono się również do majowych wyborów parlamentarnych w Gruzji, wyrażając nadzieję na ich pełny demokratyczny charakter.

Sekretarz generalny NATO, Jaap de Hoop Scheffer, oświadczył w środę (02.04), iż bez względu na podjętą na szczycie decyzję "dla obu krajów znajdzie się miejsce w NATO". Drzwi Sojuszu są otwarte i jeśli Gruzja i Ukraina spełnią odpowiednie standardy, będą mogły stać się jego członkami.

Gruziński minister spraw zagranicznych, Dawid Bakradze oświadczył, iż decyzja podjęta w Bukareszcie jest zadowalająca. Co prawda, Gruzja nie otrzymała MAP, jednak uzyskała poparcie wszystkich krajów w zakresie przyszłego członkostwa w NATO. "Jest to absolutnie otwarte zobowiązanie, to nawet więcej, niż perspektywa, którą kraj może otrzymać dzięki MAP" podkreślił Bakradze.

"Po raz pierwszy w naszej historii NATO powiedziało, że Gruzja będzie członkiem NATO, nie mogłem nawet o tym marzyć" oświadczył gruziński prezydent Michaił Saakaszwili. Wcześniej władze Gruzji zapowiadały, iż nie zaakceptują żadnej innej formy gwarantującej członkostwo w Sojuszu, poza MAP.

Szczyt w Bukareszcie był, zdaniem prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, "historycznym momentem" dla państwa i narodu, zaś słowa deklaracji świadczą o "szczególnym zwycięstwie". Juszczenko podkreślił fakt, iż ukraińskie starania o otrzymanie MAP jednogłośnie poparły wszystkie państwa członkowskie.

Na podstawie: nato.int, lenta.ru, president.gov.ua

Drukuj Email
 
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...
Imię (wymagane)
Komentarz
Zaloguj lub zarejestruj się aby móc dodawać komentarze.

W trakcie nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w Brukseli (23.05) przywódcy państw UE nie znaleźli porozumienia w sprawie środków koniecznych do osiągnięcia wzrostu gospodarczego w Europie.
więcej...
Unia Europejska zaskarżyła Argentynę przed Światową Organizacją Handlu (WTO), zarzucając krajowi z Ameryki Południowej stosowanie niedozwolonych ograniczeń w imporcie.
więcej...
Fala kryzysu finansowego, która w 2009 roku przelała się ze Stanów Zjednoczonych na kontynent europejski uderzyła w najsłabsze punkty gospodarek państw Unii Europejskiej, pogarszając sytuację w sektorze bankowym i/lub powodując zadłużenie finansów publicznych ponad progi...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie
         
     
SERWIS SPECJALNY
Dyplomacja_specjalny