Inwestea Wschod24 Afryka24
Europa-Świat/ Wydatki na badania i rozwój - Polska autsajderem Drukuj Email
( 18 głosów)
Piotr Marczewski   
09.03.2005.
Eurostat przedstawił raport o wydatkach krajów rozwiniętych na badania naukowe i rozwój (ang. Research and Development - R&D). Zgodnie z tymi danymi, w UE-25 zanotowano wzrost z 1,82 proc. PKB w 1998 r. do 1,93 proc. w 2002 r. Więcej na ten cel przeznaczają USA - 2,76 proc. (2003) oraz Japonia - 3,12 proc. (2002). Alarmująco niski pozostaje polski wskaźnik: 0,59 proc. (2003) - Polska jest też jednym z dwóch krajów UE, w których nastąpił regres wydatków na R&D.
REKLAMA

Unia Europejska wolno dogania USA i Japonię - podczas gdy roczny wzrost wydatków na R&D w UE wyniósł w ostatnich kilku latach 4,0 proc., w USA było to 2,7 proc., a w Japonii tylko 2,2 proc.

W obrębie Unii Europejskiej najwięcej na badania naukowe i rozwój przeznacza Szwecja, której wydatki na R&D stanowiły w 2001 r. aż 4,21 proc. PKB (co warte podkreślenia, od 1998 r. odnotowywano wzrost ponad 9 proc. rocznie). W czołówce europejskiej znajduje się także Finlandia z wynikiem 3,51 proc. PKB w 2003 r. (roczny wzrost to 6,9 proc.) oraz Dania - 2,60 proc., Niemcy - 2,50 proc., Belgia - 2,33 proc., Francja i Austria - po 2,19 proc.

W zestawieniu państw europejskich dobrze wypadła także pozaunijna Islandia - 3,09 proc. w 2002 r. (ze stopą rocznego wzrostu aż 14,5 proc.).

W gronie państw-członków UE najmniejszy procent PKB na cele R&D przeznaczają: Cypr - 0,33 proc., Łotwa - 0,39 proc., Słowacja - 0,57 proc. i Polska - 0,59 proc.(!); dla porównania: Polska przeznaczyła w 2003 r. aż 1,2 proc. PKB na obronę narodową.

Polska i Słowacja są też jedynymi krajami Unii Europejskiej, które zanotowały w ostatnich latach regres, jeżeli chodzi o poziom wydatków na R&D - dla Polski był to w latach 1998-2003 spadek wydatków rzędu 1,1 proc. rocznie, na Słowacji zaś średnio aż o 2,7 proc. każdego roku.

W podobnie ustalonym okresie czasowym najszybciej rosły wydatki na R&D na Cyprze i w Estonii - stopa rocznego wzrostu w obydwu krajach to po 11,6 proc.

Natomiast procentowy udział wydatków na badania i rozwój w PKB obniżyły w ostatnich latach tylko: Grecja, Irlandia, Łotwa, Holandia, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Polska.

---

Czyt. ten raport & zestawienie (m.in. tabela porównawcza): Forschung & Entwicklung in der EU. EU25 gab 2002 fast 2% des BIP für Forschung und Entwicklung aus.

/dbs.cordis.lu, dolomiten.it, europa.eu.int, financial.de, GUS, p.sz./

Drukuj Email
 
Powiązane tagi:

Panstwa:  Stany Zjednoczone   Niemcy   Japonia   Szwecja   Dania   Finlandia   Islandia  
Region:  Skandynawia  
bt: skad pochodza te dane?, bo trudno mi je na razie rozpatrywac jako wiarygodne... - w przeciwienstwie do danych porownawczych gus-u i eurostat-u.
czytelnik;), 2005/03/10 02:52
Policzmy...skoro GUS tego nie potrafi Przepraszam, że szacunkowo. GUS to powinien zrobić dokładnie. Ile to idzie na badania naukowe w Polsce: 1. Z budżetu poprzez KBN, 3 mld 2. Na szkolnictwo wyższe, 6 mld, powiedzmy z tego na badania 2 mld 3. Opłaty studentów za naukę, 6 mld, powiedzmy z tego 4 mld na badania 4. Dochody profesorów uczelni i PAN-u na czarno i szaro, 2 mld 5. Finansowanie z przemysłu i instytucji, 1 mld 6. Z UE, jak twierdzi Kleiber, 0,5 mld. 7. Z prywatyzacji na Fundacje Nauki Polskiej, różnie ok. 0,2 mld Razem na działalność badawczą: 12,7 mld. W stosunku do PKB daje to: 2,2 % jak się mówi w Polsce "na naukę" czyli na działalność badawczą jak się mówi w innych mądrzejszych krajach. Dodajmy jeszcze jakieś 3 mld zł, które nasi szanowni profesorowie uczelni i PAN-u powinni uzyskać ze sprzedaży wyników swych prac badawczych tak jak to robi się w normalnych krajach to ten procent wzrasta do: 2,7 % w stosunku do PKB. Hurrrrrrra! jesteśmy w pierwszej dwunastce krajów Świata i bylibyśmy w pierwszej ósemce krajów Świata przeznaczającego na działalność badawczą, czy na "naukę polską" jak nie wiadomo dlaczego mówią nasi profesorowie!!! Z poważaniem, halo GUS, obudź się!!! Bogdan Thomalla, Tomchem, Zabrze
B.T., Zabrze, 2005/03/10 01:24
Szturmem policyjnej jednostki specjalnej zakończył się incydent w Sydney w Australii, gdzie uzbrojony napastnik przez kilkanaście godzin przetrzymywał zakładników w kawiarni. 
więcej...
W związku z silnym osłabieniem się rosyjskiej waluty wobec dolara oraz euro, na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Dyrektorów rosyjskiego banku centralnego, zdecydowano o podniesieniu podstawowej stopy procentowej z 10,5 do 17 proc. 
więcej...
Izraelska scena polityczna jest dość specyficzna – niski próg wyborczy[1] umożliwia nawet niewielkim ugrupowaniom zdobycie miejsca w parlamencie. Rozdrobnienie partyjne wymusza tworzenie szerokich, często bardzo „egzotycznych” koalicji, a te niejednokrotnie doprowadzały do...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie