Inwestea Konsultea Wschod24 Afryka24 Pe24
Włochy/ Zwycięstwo centroprawicy Berlusconiego Drukuj Email
( 9 głosów)




Karolina Iskierka   
14.04.2008.
Według pierwszych opublikowanych wyników sondaży najwięcej głosów uzyskała Partia Demokratyczna Waltera Veltroniego. Jednakże więcej Włochów zagłosowało na partie popierające Silvio Berlusconiego jako kandydata na premiera.
REKLAMA
W wyborach do Izby Deputowanych Partia Demokratyczna otrzymała 35 proc. głosów, a popierająca kandydaturę Veltroniego na stanowiska szefa rządu Italia Walorów 5 proc. Na Lud Wolności Berlusconiego zagłosowało 34 proc. biorących udział w głosowaniu, a na popierające jego kandydaturę Ligę Północną i Ruch dla Autonomii odpowiednio 7 i 1 proc. A zatem 40 proc. Włochów opowiedziało się za Veltronim jako premierem, a 42 proc. poparło Berlusconiego.

ImageW głosowaniu do Senatu na centroprawicę zagłosowało 42,5 proc. wyborców (34,5 proc. na Lud Wolności, 7 proc. na Ligę Północną i 1 proc. na Ruch dla Autonomii). Centrolewica uzyskała 39,5 proc. głosów (Partia Demokratyczna 35 proc., Italia Walorów 4,5 proc.).

Oficjalne wyniki wyborów zostaną ogłoszone w poniedziałek (14.04) o godzinie 18.00.

Włosi mogli wybierać swoich reprezentantów w niedzielę (13.04) od 8.00 do 22.00 i poniedziałek (14.04) od 7.00 do 15.00. Sporo kontrowersji wzbudził dekret ministra spraw wewnętrznych Giuliano Amato zabraniający wchodzenia do kabin wyborczych z telefonami komórkowymi zawierającymi opcje fotografowania i nagrywania. Miało to zapobiec przypadkom korupcji wyborczej. W kilku miejscach zakaz ten został złamany. Osobom, które dopuściły się tego wykroczenia grozi kara od trzech do sześciu miesięcy pozbawienia wolności i grzywna w wysokości od 300 do 1000 euro.

Obecne wybory parlamentarne są wynikiem upadku centrolewicowego rządu Romano Prodiego, który spowodował rozwiązanie izb parlamentu przez prezydenta Giorgio Napolitano.  Poprzednia kadencja parlamentu trwała zaledwie dwadzieścia jeden miesięcy.

Na podstawie: repubblica.it, corriere.it
Drukuj Email
 
Powiązane tagi:
  
Organizacje-politycz:  Partia Demokratyczna   Liga Północna  
Osoby:  Silvio Berlusconi   Giorgio Napolitano  
Panstwa:  Włochy  
Region:  Europa  
Inne:  Wybory  
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...
Imię (wymagane)
Komentarz
Zaloguj lub zarejestruj się aby móc dodawać komentarze.

W trakcie nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w Brukseli (23.05) przywódcy państw UE nie znaleźli porozumienia w sprawie środków koniecznych do osiągnięcia wzrostu gospodarczego w Europie.
więcej...
Unia Europejska zaskarżyła Argentynę przed Światową Organizacją Handlu (WTO), zarzucając krajowi z Ameryki Południowej stosowanie niedozwolonych ograniczeń w imporcie.
więcej...
Fala kryzysu finansowego, która w 2009 roku przelała się ze Stanów Zjednoczonych na kontynent europejski uderzyła w najsłabsze punkty gospodarek państw Unii Europejskiej, pogarszając sytuację w sektorze bankowym i/lub powodując zadłużenie finansów publicznych ponad progi...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie
         
     
SERWIS SPECJALNY
Dyplomacja_specjalny