Inwestea Wschod24 Afryka24
USA/ Senat uchwalił nowe prawo imigracyjne Drukuj Email
( 8 głosów)
Aleksandra Giera   
10.04.2006.
Republikanie i Demokraci doszli do porozumienia w kwestii zaogniającej sytuację w Stanach Zjednoczonych. W piątek 7 kwietnia podano do wiadomości, iż Senat USA uchwalił nową ustawę regulującą kwestie nielegalnych imigrantów. Było to możliwe dzięki kompromisowi zaproponowanemu w czwartek wieczorem.
REKLAMA

W piątek, po długich rozmowach nad ustawą dotyczącą nielegalnej imigracji, lider republikańskiej większości Bill Frist i Harry Reid, lider Demokratów w Senacie, mogli ogłosić osiągniecie porozumienia. Zostało ono przyjęte stosunkiem głosów 60 do 38. Kontrowersje wokół planowanych zmian w kwestiach imigracji od dawna wywoływały emocje opinii publicznej.

W grudniu 2005 roku do Izby Reprezentantów wpłynął projekt Ustawy o ochronie granic, terroryzmie i kontroli nielegalnej imigracji (HR. 4437). Po ukończeniu prac w izbie niższej Kongresu, został on przekazany Senatowi w marcu. W czasie gdy debatował on nad ustawą, przez miasta w Stanach Zjednoczonych przetoczyły się fale protestów. Wszystkim zależało na osiągnięciu porozumienia i zakończeniu prac jeszcze przed dwutygodniową przerwą w obradach.

Prezydent Bush stwierdził: „Imigracja to kwestia emocjonująca i bardzo znacząca. W istocie jest to znak pewnego siebie i zwycięskiego narodu.” Dlatego też nalegał on na szybkie zakończenie prac.

Proponowana ustawa dotyczyła ochrony granic i miała zatrzymać napływ nielegalnych imigrantów. Projekt, który wyszedł z Izby Reprezentantów określał nielegalny pobyt na terenie USA jako przestępstwo (dotychczas za nielegalny pobyt groziło jedynie wydalenie z kraju). Nakładał on również na pracodawców obowiązek sprawdzania statusu imigracyjnego swoich pracowników. W myśl tego projektu każda osoba, która w jakikolwiek sposób pomogłaby nielegalnemu imigrantowi, popełniłaby przestępstwo.
Senatorowie natomiast złagodzili nieco ten projekt. Dokonano podziału nielegalnych przybyszów na trzy grupy:

1. ci, którzy wjechali do USA przed 1 stycznia 2004 roku (ok. jeden milion osób), muszą opuścić kraj; powrócić mogą jedynie po znalezieniu zatrudnienia wg. obowiązujących procedur.

2. nielegalni imigranci zamieszkujący od dwóch do czterech lat (grupa szacowana na trzy miliony ludzi) muszą udać na granicę i tam zwrócić się o tymczasową wizę pracowniczą; po kilku latach będą oni mogli otrzymać prawo stałego pobytu lub obywatelstwo.

3. ludzie zamieszkujący nielegalnie od ponad pięciu lat (do grupy tej zaliczanych jest siedem milionów nielegalnych imigrantów) mogą uzyskać obywatelstwo, jeśli znajdą zatrudnienie, zapłacą zaległe kary i podatki oraz nauczą się angielskiego.

Wg statystyk w Stanach Zjednoczonych mieszka obecnie od 11,5 do 12 milionów nielegalnych imigrantów.

Do ustawy włączono również program pracy tymczasowej, popierany przez prezydenta Busha. Co roku do USA może wjechać 325 tys. pracowników tymczasowych.

Jeżeli ustawa w tym kształcie zostanie zaakceptowana przez Izbę Reprezentantów, należy się spodziewać, że zostanie podpisana przez prezydenta. Póki co, zagadką zostaje reakcja środowisk mniejszości narodowych. Nieznane są również długofalowe skutki tej ustawy, które tak naprawdę ocenić będzie można dopiero za kilka lat.

Na podst.www.nytimes.com, www.chciagotribune.com, www.ap.org

Drukuj Email
 
Powiązane tagi:
  
Osoby:  George W. Bush  
Panstwa:  Stany Zjednoczone  
Witam ze szpitala,gdzie przebywam przez okres pobytu[5 rok],matka moja ur. sie w New Yorku,w jakiej sytuacji ja jestem?
Eugeniusz, 2007/07/11 07:15
co wy pierdolicie za glupo9ty
maciek, 2007/06/22 10:29
Zdaniem Petro Poroszenki kluczowym dla rozwiazania konfliktu w Donbasie powinno być spotkanie mińskiej Grupy Kontaktowej w najbliższym czasie.
więcej...
W związku z silnym osłabieniem się rosyjskiej waluty wobec dolara oraz euro, na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Dyrektorów rosyjskiego banku centralnego, zdecydowano o podniesieniu podstawowej stopy procentowej z 10,5 do 17 proc. 
więcej...
Izraelska scena polityczna jest dość specyficzna – niski próg wyborczy[1] umożliwia nawet niewielkim ugrupowaniom zdobycie miejsca w parlamencie. Rozdrobnienie partyjne wymusza tworzenie szerokich, często bardzo „egzotycznych” koalicji, a te niejednokrotnie doprowadzały do...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie