Wrzesień i październik w polskiej dyplomacji

16 styczeń 2012
A A A
Monitor Polskiej Polityki Zagranicznej - wrzesień/październik 1) Niemcy (479)

Na stosunki polsko – niemieckie bezpośredni wpływ miała kampania wyborcza przed wyborami w Polsce. Wypowiedzi polskich polityków, próbujących grać tzw. „kartą niemiecką”, spowodowały negatywną reakcję mediów w Niemczech.

2) Francja (436)

W październiku pozycje Polski i Francji w ważnych sprawach wykazują daleko posuniętą rozbieżność. Prezydent Sarkozy stara się ograniczyć wpływ innych poza Francją i Niemcami aktorów na zarządzanie strefą euro. Francja opowiada się również po raz kolejny przeciw reformie Wspólnej Polityki Rolnej.

3) Litwa (393)

Konflikt wokół polskiej mniejszości na Litwie i kwestii szkolnictwa nadal bezpośrednio wpływa na stosunki obu krajów. Na wszystkich szczeblach podejmowane są jednak działania, które mają na celu zażegnanie kryzysu i odbudowę dobrych relacji pomiędzy Wilnem i Warszawą.

4) Wielka Brytania (373)

We wrześniu i październiku kontakty polsko-brytyjskie na wyższym szczeblu były bardzo intensywne. Przy okazji spotkań związanych z prezydencją, Polskę odwiedzili: brytyjski minister spraw zagranicznych, wicepremier oraz minister ds. europejskich. Intensywnie działała też ambasada brytyjska promująca brytyjskie przedsiębiorstwa oraz polska ambasada w Londynie promująca priorytety polskiej prezydencji.

5) USA (304)

Wrzesień i Październik, to miesiące w których najwięcej istotnych wydarzeń miało miejsce w związku z rozwojem współpracy wojskowej Polski i USA. Podpisane zostały ważne porozumienia dotyczące tych kwestii, a żołnierze z obu krajów uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach i manewrach.

6) Ukraina (248)

Na pierwszym planie w stosunkach Polski i Ukrainy znajduje się nadal sprawa podpisania umowy o stowarzyszeniu pomiędzy UE i Ukrainą. Polska dyplomacja podjęła zakrojone na szeroką skalę działania, które mają na celu przyśpieszenie procesu integracji i sfinalizowanie rozmów jeszcze w tym roku

7) Rosja (174)

Fakt, iż Donald Tusk pozostanie na stanowisku premiera pozwala stwierdzić, iż stosunki polsko-rosyjskie nadal będą rozwijać się w pozytywnym kierunku.

8) Białoruś (53)

Bardzo negatywne wrażenie wywarł bojkot szczytu Partnerstwa Wschodniego przez Białoruś. Na obradach nie pojawił się żaden przedstawiciel władz tego kraju. Z kolei Unia i przewodniczące Radzie UE Polska wyraziły głębokie zaniepokojenie sytuacją na Białorusi, w tym przede wszystkim działaniami władz przeciwko opozycji. 

Zobacz także

Najważniejsze wydarzenia 2012 roku na świecie
Ron Paul: powrót izolacjonizmu w USA?
Zagraniczny bilans Obamy
Sylwetka kandydata: Rick Santorum
Więcej...

Zobacz także tego autora

Po szczycie NATO: na wschodzie bez zmian
Polsko-rosyjska wojna pomnikowa
Incydent na Bałtyku
Prezydent RP z pierwszą wizytą w Kijowie
Po wyborach w Polsce: aktywniej na wschodzie?