Strona główna
Afryka/ Kontynent przoduje w liczbie upadających państw Drukuj Email
( 0 głosów)




Maciej Konarski   
25.06.2008.
Aż siedem z dziesięciu najbardziej dysfunkcjonalnych państw na świecie znajduje się w Afryce, wynika z opublikowanego w poniedziałek rankingu państw upadłych na 2008 rok.
REKLAMA
Ranking państw upadłych (Failed States Index) co rok opracowują waszyngtoński think-thank Fund for Peace i magazyn Foreign Affairs. Ich analitycy na podstawie tysięcy źródeł i za pomocą 12 wskaźników politycznych, społecznych i ekonomicznych zbadali 177 państw z całego świata.

Z badań wynika, że aż siedem z dziesięciu najbardziej dysfunkcjonalnych państw na świecie znajduje się w Afryce. Są to kolejno: Somalia, Sudan, Zimbabwe, Czad, DR Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej i Republika Środkowoafrykańska. Ponadto cztery inne afrykańskie państwa (Gwinea, Uganda, Etiopia, Nigeria) znalazły się w niechlubnej pierwszej dwudziestce rankingu.

W pierwszej dziesiątce znalazły się jedynie trzy państwa spoza Afryki – Irak, Afganistan i Pakistan. Irak, najbliższy upadkowi spośród nich, znajduje się dopiero na piątym miejscu na liście.

Autorzy raportu pozostają sceptyczni co możliwości szybkiej poprawy sytuacji w tych krajach.

Ranking zamykają państwa skandynawskie – Norwegia, Finlandia i Szwecja (kolejno 177, 176 i 175 miejsce). Polska zajęła w nim 145 miejsce.

Na podstawie: news24.com, foreignpolicy.com, fundforpeace.org
Drukuj Email
 
Powiązane tagi:

Region:  Afryka  
nawet gdyby Afryka nie chciala Europejczykow to oni by sie nie wyniesli gdyby dalsze pozostanie tam im sie oplacalo. po prostu kolonie byly za drogie wiec Bryryjczycy i spolka sie ulotnilli tworzac wczesniej panstwa, w wielu przypadkach nijak majace sie do struktury kontynentu.
Gab, 2008/06/29 11:06
Biały zasłużył w pewnym sensie na nienawiść na Czarnym Lądzie. Gdyby stosował od początku inną politykę, to Afryka wyglądałaby dziś inaczej...
Dagmara, 2008/06/27 07:14
Chcieli Afryki bez Białego Człowieka to mają za swoje.
Radek, 2008/06/26 12:39
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...
Imię (wymagane)
Komentarz
Zaloguj lub zarejestruj się aby móc dodawać komentarze.

Grecki rząd zagroził wprowadzeniem stanu wyjątkowego, jeśli strajkujący kierowcy ciężarówek nie wrócą jeszcze dziś do pracy. Z powodu trwającego od poniedziałku protestu kraj jest sparaliżowany.
więcej...
Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na umiarkowanych minusach. Indeks Dow Jones spadł o 0,38 proc., S&P 500 o 0,69 proc., natomiast technologiczny Nasdaq zniżkował o 1,04 proc. Obserwowane podczas ostatnich kilku sesji wzrosty indeksu S&P 500 zostały wczoraj zahamowane...
więcej...
Świat poznał tajne dane na temat jednej z największych operacji ostatnich dwóch dekad. Zaledwie 22-letni analityk wywiadu wojskowego, Bradley Manning dokonał przecieku, od którego układ wzajemnych stosunków międzynarodowych między państwami, może ulec zmianom. 
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie
         
     
SERWIS SPECJALNY
Prezydencja_serwis
REKLAMA
UE_serwis_specjalny