Inwestea Konsultea Wschod24 Afryka24 Pe24
Łukasz Maślanka: Ukraina przegrała? Drukuj Email
( 1 głos)




Łukasz Maślanka   
11.01.2009.
Spór o gaz między Rosją i Ukrainą wydaje się kończyć. Wygląda na to, że Ukraińcy z tego gazowego pokera wyszli przegrani. Rosjanie co prawda też sporo stracili na tym sporze, ale mimo to Dimitrij Miedwiedwiew i Władimir Putin mają w ręku sporo mocnych kart.
REKLAMA

Na konflikcie Rosji z Ukrainą sporo traciła Europa. Europejscy politycy przyznawali wprost, że awantura o gaz kosztuje ich miliony euro dziennie. UE nie chciała więc biernie przyglądać się bitwie na gazrurki, bo kosztowało ją to zbyt wiele i politycznie, i gospodarczo.

Ekipa obserwatorów UE pod przewodnictwem premiera Czech, Mirka Topolanka, pojechała negocjować na Ukrainę. Swoje zrobił też szef Komisji Europejskiej i strony zaczęły - bocząc się i strojąc fochy, ale jednak - rozmawiać.

Rosjanie zażądali, by Ukraina podpisała specjalny protokół wznowienia dostaw gazu. Zaakceptować go miały wszystkie negocjujące w sporze strony. Drugim warunkiem Rosji było umożliwienie rosyjskim obserwatorom dostępu do magazynów gazu i punktów odbiorczych na Ukrainie.

Ukraińcy wstępnie się zgodzili, jednak nagle okazało się, że dołączyli do swojego protokołu własny dokument. Stwierdzał on, że Ukraina nie ma długów wobec Rosji, nie kradnie jej gazu. Ponadto, aneks mówił, że Rosjanie mają dostarczać na Ukrainę tzw. gaz techniczny, służący do obsługi gazociągów, a sam protokół będzie ważny miesiąc.

Rosjanie, co jasne, z miejsca odrzucili ukraiński aneks. Na Ukrainę naciskali też europejscy dyplomaci, chcący uzyskać jak najszybsze wznowienie dostaw gazu. I ukrańskie władze uległy, zgadzając się na podpisanie protokołu w akceptowanej przez Rosję wersji.

Władimir Putin mówił, że na konflikcie z Ukrainą Gazprom stracił prawie miliard dolarów. Ale to chyba jedyna poważniejsza strata, jakiej doznała Rosja w tym sporze. Owszem, Rosjanie może stracili nieco w oczach Europejczyków. Może wzmocnili swój wizerunek kraju nieobliczalnego i uprawiającego politykę cynizmu i siły. Nie jest to jednak dla Rosji nowość. Rosjanie stawiają na interesy i twardą grę. Przy okazji konfliktu z Ukrainą pokazali, że da się z nimi porozumieć. Inna sprawa, że było to porozumienie całkowicie po ich myśli.

Spora część krajów UE i ich obywateli może teraz uznać, że nie ma co się przejmować Ukrainą, za to trzeba dogadać się z Rosją. Tu zaś na tapetę może wskoczyć pomysł gazociągu Nord Stream pod Bałtykiem, którego kraje Europy Środkowo-Wschodniej boją się jak ognia, bo mogą przez niego łatwo wpaść w oblicze rosyjskich szantaży i manipulacji.

"Co nam po Ukrainie, skoro nam w domach zimno", mogą powiedzieć Europejczycy. Co gorsza, również rządy państw UE mogą zechcieć rozmawiać z Rosją. Wtedy będziemy mieli do czynienia z dwoma przeciwstawnymi pomysłami - jedni będą chcieli dywersyfikacji dostaw gazu, drudzy kompromisu z Rosją. I nie wiadomo, która z tych opcji weźmie górę.

Ukraina z tego sporo wyszła solidnie obita. Po pierwsze, z tego sporu wyszli jako przedmiot, nie jako podmiot. Rosja dogadała się z Unią ponad głową Ukrainy. Ukraińskie władze de facto nie miały wiele do powiedzenia. Rosja będzie mogła teraz naciskać na Ukrainę i manipulować nią, a Europa straciła spore pole manewru.

Po drugie - ważniejsze! - porozumienie na rosyjskich warunkach może poważnie zagrozić stabilności Ukrainy. Owszem, kraj ten od dawna jest szarpany irracjonalnymi sporami, przez co stał się łatwym obiektem manipulacji. Teraz jednak, gdy Rosja zdobyła prawdo do kontroli ukraińskich instalacji gazowych, rosyjscy agenci będą mieli pełne ręce roboty. Dyktator Białorusi, Aleksander Łukaszenko, przekonał się już, co się dzieje, gdy Gazprom chce kupić gazociągi. Gdy nie zgodził się na taki biznes - bezceremonialnie zakręcono mu gaz.

Gazprom ostrzy też sobie zęby na gazowe rury Ukrainy. Teraz, mając bezpośredni wgląd do systemu gazowego Ukraińców, szpiedzy i lobbyści będą mogli z łatwością korumpować ukraińskich polityków. A gdy ukraińskie rury wpadną w ręce Rosji, o co Rosjanie od dawna zabiegają, kraj ten znajdzie się na straconej pozycji.

Wygląda na to, że ostry poker w wielkim Kijowie zakończył się wygraną Rosji.

 

 

Przedruk za zgodą autora. Artykuł ukazał się pierwotnie na:

Sample Image

Portal Spraw Zagranicznych pełni rolę platformy swobodnej wymiany opinii - powyższy artykuł wyraża poglądy autora.

 

Drukuj Email
 
Powiązane tagi:

Panstwa:  Rosja - Federacja Rosyjska   Ukraina  
Surowce:  Konflikt gazowy  
Bardzo dobry artykuł. Zna się Pan na rzeczy :). Pozdrawiam.
Piotr Kuspys, 2009/01/17 01:32
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...
Imię (wymagane)
Komentarz
Zaloguj lub zarejestruj się aby móc dodawać komentarze.

W trakcie nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w Brukseli (23.05) przywódcy państw UE nie znaleźli porozumienia w sprawie środków koniecznych do osiągnięcia wzrostu gospodarczego w Europie.
więcej...
Unia Europejska zaskarżyła Argentynę przed Światową Organizacją Handlu (WTO), zarzucając krajowi z Ameryki Południowej stosowanie niedozwolonych ograniczeń w imporcie.
więcej...
Fala kryzysu finansowego, która w 2009 roku przelała się ze Stanów Zjednoczonych na kontynent europejski uderzyła w najsłabsze punkty gospodarek państw Unii Europejskiej, pogarszając sytuację w sektorze bankowym i/lub powodując zadłużenie finansów publicznych ponad progi...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie
         
     
SERWIS SPECJALNY
Dyplomacja_specjalny