Inwestea Konsultea Wschod24 Afryka24 Pe24
Strona główna
Prezydent Senegalu oblał wyborczy test Drukuj Email
( 0 głosów)




Maciej Konarski   
24.03.2009.
Opozycja zwyciężyła niedzielne wybory lokalne w Senegalu, co stanowi poważny sygnał ostrzegawczy dla prezydenta Abdoulaye Wade i rządzącej partii.
REKLAMA
Image
(cc.) Serigne Diagne
Opozycyjna koalicja Benno Siggil Senegaal (w języku Woolof „Razem dla postępu w Senegalu”) ogłosiła w poniedziałek, że zwyciężyła głosowanie w większości dużych miast Senegalu, w tym w Dakarze – stolicy państwa. Zdaniem Serigne Mbaye Thiam, rzecznika gromadzącej blisko 35 partii i stowarzyszeń koalicji, niedzielny wynik pokazuje, że społeczeństwo „odrzuca Wade, jego system, jego plany wobec senegalskiego ludu”.

Oficjalne wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone, lecz rządząca koalicja Sopi 2009 przyznaje, że „opozycja znajduje się w bardzo komfortowej sytuacji”.

Opozycja, która od dwóch lat bojkotowała wszystkie wybory stanęła w wyborcze szranki, ogłaszając, że lokalne wybory będą stanowić swoiste referendum nad rządami Wade. Jeżeli społeczeństwo również tak je potraktowało, to może się okazać, że prezydent oblał wyborczy test.

Niedzielne głosowanie zainaugurowało również początek politycznej kariery Karima Wade – syna 82-letniej głowy państwa. Młody Wade ubiega się o miejsce w radzie miejskiej Dakaru, a później – o stanowisko burmistrza stolicy. Prawdopodobnie to on zostanie też w 2012 roku wystawiony przez rządzącą partię jako kandydat na prezydenta.

Image
Abdoulaye Wade (cc.) WEF
Abdoulaye Wade i jego Senegalska Partia Demokratyczna (PDS – główny człon koalicji Sopi 2009) rządzą krajem od 9 lat. Politykę Wade cechuje dążenie do kompromisów (próby ugody z separatystami z regionu Casamance), wspieranie lokalnego przemysłu oraz poszukiwanie ponadnarodowych rozwiązań w dziedzinie handlu. Dzięki temu Senegal pozostaje jednym z najbardziej demokratycznych i najlepiej rozwiniętych państw w Zachodniej Afryce.

Od roku Senegal przechodzi jednak silny kryzys ekonomiczny, wywołany zwłaszcza drastycznym wzrostem cen żywności i zmniejszeniem (na skutek globalnej recesji) przepływów pieniężnych od licznej senegalskiej diaspory. Uciążliwe dla mieszkańców są też częste ostatnio przerwy w dostawach energii.

Na podstawie: news24.com, iol.co.za
Drukuj Email
 
Powiązane tagi:

Panstwa:  Senegal  
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...
Imię (wymagane)
Komentarz
Zaloguj lub zarejestruj się aby móc dodawać komentarze.

W trakcie nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w Brukseli (23.05) przywódcy państw UE nie znaleźli porozumienia w sprawie środków koniecznych do osiągnięcia wzrostu gospodarczego w Europie.
więcej...
Unia Europejska zaskarżyła Argentynę przed Światową Organizacją Handlu (WTO), zarzucając krajowi z Ameryki Południowej stosowanie niedozwolonych ograniczeń w imporcie.
więcej...
Fala kryzysu finansowego, która w 2009 roku przelała się ze Stanów Zjednoczonych na kontynent europejski uderzyła w najsłabsze punkty gospodarek państw Unii Europejskiej, pogarszając sytuację w sektorze bankowym i/lub powodując zadłużenie finansów publicznych ponad progi...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie
         
     
SERWIS SPECJALNY
Dyplomacja_specjalny