Inwestea Wschod24 Afryka24
Strona główna
Kryzysowa wyprzedaż amerykańskiego uzbrojenia Drukuj Email
( 0 głosów)
Michał Jarocki   
12.06.2009.

 W dobie kryzysu finansowego Stany Zjednoczone starają się za wszelką cenę utrzymać popyt na produkty swoich producentów broni. Amerykanie tnąc wydatki idące na uzbrojenie własnej armii, próbują zachęcać swoich sojuszników do kolejnych zakupów uzbrojenia wytworzonego w Stanach.

 

REKLAMA

Globalna recesja może znacząco wpłynąć na wielkość kierowanych do amerykańskich koncernów zbrojeniowych zamówień na nowe uzbrojenie wielu państw świata. W celu zapobieżenia tej sytuacji i utrzymania dobrej kondycji finansowej sektora zbrojeniowego, administracja Baracka Obamy stara się zachęcać państwa, które są sojusznikami Stanów Zjednoczonych do nowych zakupów amerykańskiego uzbrojenia.

Image
F-35, owoc wielonarodowej współpracy
Amerykanie wychodzą bowiem z założenia, iż nawet w dobie kryzysu finansowego i prób cięcia kosztów przez większość krajów świata, uzbrojenie armi narodowych w dalszym ciągu jest jednym z głównych celów rządów. I dzięki temu, rządy te nie będą unikały prób zmodernizowania swoich wojsk w celu utrzymania pewnego poziomu zdolności bojowej swoich wojsk.

Jak mówi podsekretarz obrony w administracji George’a W. Busha, a także były ambasador USA w Turcji i Finlandii, Eric Edelman, „wiele krajów będzie poszukiwało amerykańskich dóbr i usług. Tam jest dobry rynek”. Edelman sądzi, iż zamówienia na inteligentne pociski, bezzałogowe samoloty zwiadowcze, a także systemy obrony przeciwrakietowej utrzymają się na tym samym, wysokim, poziomie.

Amerykańskie firmy zbrojeniowe spodziewają się największych zamówień z państw będących sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Wśród  tych państw znajduje się np. Wielka Brytania, Włochy czy Holandia. Kraje te współpracują ze Stanami Zjednoczonymi nad projektem nowego myśliwca wielozadaniowego F-35, który już w tej chwili został okrzyknięty najdroższym projektem zbrojeniowym w historii wojskowości.

W ramach prób utrzymywania stabilności dla amerykańskiego sektora zbrojeniowego, prezydent Obama może zdecydować się na kontynuowanie polityki swojego poprzednika, George’a W. Busha, polegającej na dozbrajaniu amerykańskich sojuszników na świecie. Ma to na celu poprawienie zdolności bojowej państw przyjaźnie nastawionych do Stanów Zjednoczonych i dzięki temu zwiększenie ich poziomu zaangażowania w konflikty zbrojne w zapalnych miejscach świata. To z kolei ma odciążyć amerykańskie siły zbrojne, których stała obecność, np. w Afganistanie znacząco wpływa na zły stan finansów Stanów Zjednoczonych.

Źródło: reuters.com


Drukuj Email
 
"Kraje te współpracują ze Stanami Zjednoczonymi nad projektem nowego myśliwca wielozadaniowego F-35, który już w tej chwili został okrzyknięty najdroższym projektem zbrojeniowym w historii wojskowości." Czy aby na pewno droższy od Northrop B-2 Spirit?
anonim, 2009/06/13 10:44
Zdaniem Petro Poroszenki kluczowym dla rozwiazania konfliktu w Donbasie powinno być spotkanie mińskiej Grupy Kontaktowej w najbliższym czasie.
więcej...
W związku z silnym osłabieniem się rosyjskiej waluty wobec dolara oraz euro, na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Dyrektorów rosyjskiego banku centralnego, zdecydowano o podniesieniu podstawowej stopy procentowej z 10,5 do 17 proc. 
więcej...
Izraelska scena polityczna jest dość specyficzna – niski próg wyborczy[1] umożliwia nawet niewielkim ugrupowaniom zdobycie miejsca w parlamencie. Rozdrobnienie partyjne wymusza tworzenie szerokich, często bardzo „egzotycznych” koalicji, a te niejednokrotnie doprowadzały do...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie