Inwestea Konsultea Wschod24 Afryka24 Pe24
Europejski Bank Centralny dostrzega poprawę sytuacji Drukuj Email
( 0 głosów)




Emil Szweda, Open Finance   
03.12.2009.

 Sample Image

Pozytywnie można oceniać dzisiejszą konferencję ECB. Stopy procentowe rzecz jasna nie zostały zmienione, ale padło sporo takich słów jak "poprawa sytuacji" i "wzrost gospodarczy". ECB zapowiedział, że stopniowo będzie zmniejszał dostęp do własnych zasobów płynnościowych, w miarę jak sytuacja będzie się stabilizować. Po stronie plusów można zapisać także odczyt indeksów PMI dla sektora usług w Europie, który okazał się zgodny z oczekiwaniami lub od nich wyższy w różnych krajach.

REKLAMA

Japoński parkiet świętował osłabienie jena (Nikkei zyskał 3,8 proc.). W Europie nie był to powód do radości, stąd początkowe wzrosty wynikały wyłącznie z decyzji Bank of America, który postanowił zwrócić 45 mld USD pomocy publicznej do państwowej kasy. Inwestorzy odebrali to jako wyraz poprawy kondycji tej instytucji, stąd wzrosło dziś zainteresowanie akcjami banków - także europejskich. Warto jednak wziąć pewną poprawkę na partykularne interesy zarządu BoA. Bank korzystający z pomocy publicznej nie mógł wypłacić bonusów menedżerom. Jej zwrot rozwiązuje ręce księgowym. Więc sygnał z BoA może nie być tak pozytywnym, jak to się rano zdawało.

W USA spadła liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych do poziomu najniższego od roku (457 tys.), ale za to indeks ISM dla sektora usług spadł nieoczekiwanie poniżej 50 pkt. Inwestorzy okazali się wrażliwi na tę ostatnią liczbę - WIG20 zakończył dzień na minusie, choć cały dzień zyskiwał, swoje zdobycze utraciły indeksy w Paryżu i Londynie, a Dow Jones stracił w 30 minut od publikacji 70 pkt (0,7 proc.).

Euro w dalszym ciągu utrzymuje się powyżej 1,50 USD, choć dalszy marsz w górę nastręcza wyraźnych problemów. U nas dolar spadł do 2,70 PLN po raz pierwszy od 13 miesięcy, a złoty ma coraz lepszą opinię wśród inwestorów zagranicznych. Goldman Sachs zaliczył go nawet do ośmiu najlepszych inwestycji w przyszłym roku. Euro potaniało do nieznacznie poniżej 4,10 PLN, a frank o parę pipsów pod 2,72 PLN.

Wzrost ceny złota został dziś zatrzymany, lecz kurs nadal przekracza 1210 dolarów za uncję. Rynek jest przegrzany, rozpoczęcie korekty spadkowej nie wymaga w tej chwili żadnego pretekstu po stronie fundamentalnej. Miedź potaniała o 0,2 proc., a ropa o 0,7 proc.

Drukuj Email
 
Powiązane tagi:

Gospodarka:  Stopy procentowe   Bank centralny  
Organizacje:  Europejski Bank Centralny EBC  
Osoby:  Jean Claude Trichet  
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...
Imię (wymagane)
Komentarz
Zaloguj lub zarejestruj się aby móc dodawać komentarze.

W trakcie nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w Brukseli (23.05) przywódcy państw UE nie znaleźli porozumienia w sprawie środków koniecznych do osiągnięcia wzrostu gospodarczego w Europie.
więcej...
Unia Europejska zaskarżyła Argentynę przed Światową Organizacją Handlu (WTO), zarzucając krajowi z Ameryki Południowej stosowanie niedozwolonych ograniczeń w imporcie.
więcej...
Fala kryzysu finansowego, która w 2009 roku przelała się ze Stanów Zjednoczonych na kontynent europejski uderzyła w najsłabsze punkty gospodarek państw Unii Europejskiej, pogarszając sytuację w sektorze bankowym i/lub powodując zadłużenie finansów publicznych ponad progi...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie
         
     
SERWIS SPECJALNY
Dyplomacja_specjalny