Strona główna
W Afganistanie zginęło już tylu brytyjskich żołnierzy, co w wojnie falklandzkiej Drukuj Email
( 1 głos)




IAR   
08.02.2010.
W Afganistanie zginęło kolejnych dwóch brytyjskich żołnierzy. W sumie zginęło tam dotychczas 255 Brytyjczyków. Tym samym rachunek strat armii brytyjskiej w Afganistanie zrównał się z bilansem wojny falklandzkiej z 1982 roku.
REKLAMA
ImageDwóch żołnierzy ze szkockiego pułku zginęło w wybuchu miny podczas pieszego patrolu w okolicach Sangin w prowincji Helmand. Brytyjski szef sztabu generalnego generał Sir Jock Stirrup powiedział, że zrównanie się strat w Afganistanie i na Falklandach to naturalnie smutny kamień milowy, który zostanie odnotowany w kraju, ale nie wpłynie na determinację żołnierzy w polu.

W konflikcie o Falklandy - czy też Malwiny, według terminologii argentyńskiej - zginęło 255 Brytyjczyków i ponad 600 Argentyńczyków. Weterani tamtej wojny podkreślają, że różniła się ona diametralnie od konfliktu w Afganistanie - było to krótkie, dwumiesięczne starcie dwóch nowoczesnych armii, przeciwnik był umundurowany, widoczny i przestrzegał praw wojny.
 
W Afganistanie wojna trwa od ponad 8 lat, przeciwnik stapia się z ludnością, a 80 procent spośród 255 poległych Brytyjczyków, to ofiary zamachów bombowych i min domowej produkcji, przeważnie zdalnie odpalanych przez telefony komórkowe.
Drukuj Email
 
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...
Imię (wymagane)
Komentarz
Zaloguj lub zarejestruj się aby móc dodawać komentarze.

Nowy prezydent Ukrainy zapowiedział, że integracja europejska będzie głównym zadaniem polityki zagranicznej jego kraju.
więcej...
Południowokoreańska firma Samsung zaprezentowała w Nowym Jorku pierwszy trójwymiarowy telewizor. Ceny nowych odbiorników mają zaczynać się od 2 tysięcy dolarów.
więcej...
Szczyt Unia Europejska - Maroko to pierwsze tego typu spotkanie na najwyższym szczeblu z partnerskim krajem sąsiedzkim. "Zaawansowany status" jakim od niedawna cieszy się ten kraj w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa zobowiązuje Unię i Maroko do pielęgnowania szczególnych...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie
         
     
SERWIS SPECJALNY
Prezydencja_serwis
REKLAMA
UE_serwis_specjalny