Inwestea Konsultea Wschod24 Afryka24 Pe24
Durban: Podpisano porozumienie w sprawie dalszych działań na rzecz klimatu Drukuj Email
( 2 głosy)




Małgorzata Osadzińska   
11.12.2011.

W niedzielę nad ranem (10 grudnia)  osiągnięto w Durbanie porozumienie w sprawie dalszego obowiązywania Protokołu z Kioto i przyszłych zobowiązań ograniczania emisji.

REKLAMA

"To, co dziś zrobiliśmy, to wielki sukces europejskiej dyplomacji, zdołaliśmy bowiem namówić głównych emitentów CO2, czyli USA, Chiny i Indie do poparcia mapy drogowej" - powiedział negocjator brytyjski Chris Huhne po zakończeniu negocjacji.

Negocjacje w ramach 17 rundy Konferencji Klimatycznej ONZ, trwające od 28 listopada miały zakończyć się w piątek wieczorem. W wyniku braku porozumienia rozmowy przeciągały się jednak aż do niedzieli nad ranem.

Kluczowym tematem podczas negocjacji była przyszłość istnienia Protokołu z Kioto, który ma wygasnąć w przyszłym roku.
Protokół ten jest jedynym do tej pory dokumentem prawnie zobowiązującym kraje rozwinięte do ograniczania emisji.
Unia Europejska, która dała się już poznać jako lider klimatycznych negocjacji, w tym roku pod przewodnictwem Polski reprezentowała dużo twardsze niż wcześniej stanowisko.

Unii zależało, aby do zobowiązań ograniczania emisji przystąpiły wszystkie kraje, łącznie z krajami rozwijającymi się oraz Stanami Zjednoczonymi, które do tej pory nie ratyfikowały Protokołu.

Głównym postulatem Unii było więc stworzenie planu, czyli tak zwanej Mapy Drogowej, która miałaby prowadzić do przyjęcia porozumienia prawnie wiążącego wszystkie kraje. Aby to osiągnąć, przedstawiciele Unii gotowi byli zgodzić się na przedłużenie obowiązywania Protokołu na tzw. drugi okres rozliczeniowy, ale nie później niż do 2020 roku.
Negocjacje przeciągały się ze względu na sprzeciw Chin i Indii, które jednak  dziś we wczesnych godzinach porannych zgodziły na ostateczny tekst uwzględniający postulaty Unii. Podpisane porozumienie przewiduje obowiązywanie Protokołu z Kioto na drugi okres rozliczeniowy, przy czym nowy traktat ma być uzgodniony do 2015 roku a prawnie wiążące zobowiązania mają wejść w życie od 2020 roku i obejmować wszystkie kraje.

Podczas konferencji ustalono także szczegoły utworzenia tzw. Zielonego Funduszu Klimatycznego dla finansowania adaptacji do zmian klimatycznych w krajach rozwijających się a także ograniczania wylesiania, które ma wpływ na zwiększenie emisji gazów cieplarnianych.

Osiągnięcie kompromisu to niewątpliwy sukces dyplomatyczny Unii i reprezentujących ją polskich negocjatorów.
Następne spotkanie stron konwencji klimatycznej odbędzie się w przyszłym roku w Katarze.

Drukuj Email
 
Powiązane tagi:

Organizacje:  Prezydencja UE  
Inne:  Negocjacje   Ekologia   Klimat   Dwutlenek węgla  
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...
Imię (wymagane)
Komentarz
Zaloguj lub zarejestruj się aby móc dodawać komentarze.

W trakcie nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w Brukseli (23.05) przywódcy państw UE nie znaleźli porozumienia w sprawie środków koniecznych do osiągnięcia wzrostu gospodarczego w Europie.
więcej...
Unia Europejska zaskarżyła Argentynę przed Światową Organizacją Handlu (WTO), zarzucając krajowi z Ameryki Południowej stosowanie niedozwolonych ograniczeń w imporcie.
więcej...
Fala kryzysu finansowego, która w 2009 roku przelała się ze Stanów Zjednoczonych na kontynent europejski uderzyła w najsłabsze punkty gospodarek państw Unii Europejskiej, pogarszając sytuację w sektorze bankowym i/lub powodując zadłużenie finansów publicznych ponad progi...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie
         
     
SERWIS SPECJALNY
Dyplomacja_specjalny