Inwestea Konsultea Wschod24 Afryka24 Pe24
Strona główna
Niebezpieczeństwo na każdym kroku, czyli gang Mara Salvatrucha w USA Drukuj Email
( 3 głosy)




Jan Sobiech   
19.01.2012.

Gangi odpowiadają średnio za 48% przestępstw z użyciem siły i do 90% wszystkich pozostałych [1]. Poza handlem bronią czy narkotykami, grupy te coraz częściej zajmują się również przemytem ludzi, sutenerstwem, kradzieżą tożsamości czy oszustwami kredytowymi, obarczonymi mniejszym ryzykiem. W 2011 r. w USA działało ok. 33 tys. gangów, do których należało ok. 1,4 mln ludzi [2], głównie mieszkańców Chicago (ok. 60 tys.) i Los Angeles (ok. 100 tys.). Choć organizacje przestępcze tworzą niemal wszystkie mniejszości etniczne w USA, to jednak w sposób najbardziej zauważalny rosną w ostatnim czasie gangi Sureños, imigrantów z Ameryki Środkowej. Wśród nich największym i najbardziej brutalnym jest MS-13, znany też jako Mara Salvatrucha [3].

REKLAMA

Nieco historii

MS-13 został utworzony w 1980 roku w dzielnicy Pico Union, uchodzącej za najbiedniejszą i najniebezpieczniejszą w Los Angeles. Początkowo jej zadaniem była obrona Salwadorczyków przed gangami Afroamerykanów i Meksykanów. Wkrótce jednak gang rozpoczął wojnę narkotykową z "18th Street Gang", będącym częścią „La Eme”, czyli mafii meksykańskiej. Ów dwuletni konflikt kosztował życie niemal tysiąc ofiar [4]. Mara Salvatrucha stanowi niejako efekt uboczny toczącej się w latach 1980-1992 wojny domowej w Salwadorze, w której zginęło ok. 100 tys. ludzi. W konflikcie tym dużą rolę odegrały szwadrony śmierci, które pacyfikowały całe miasta. Terror zapoczątkował masową emigrację znacznej części ludności Salwadoru do Stanów Zjednoczonych.

Jeszcze przed wspomnianą wojną, w latach 70. XX wieku, Amerykanie szeroko otworzyli drzwi imigrantom [5]. Późniejszy ich napływ sprawił, że latynoskie gangi urosły w siłę. Wraz z narastaniem problemu, amerykańskie służby porządkowe zaczęły dokonywać masowych aresztowań członków MS-13, a następnie deportować ich do Salwadoru i innych państw środkowoamerykańskich, gdzie gangsterzy zajęli się rekrutacją miejscowych [6]. Jednocześnie w samych Stanach Zjednoczonych Mara Salvatrucha rozszerzyła swoją działalność na okolice Waszyngtonu, w szczególności  rejony Langley Park i Takoma Park, graniczące ze stolicą [7]. W 2004 roku FBI rozpoczęło program MS-13 National Gang Task Force, jak również współpracę z innymi organami ścigania w Salwadorze, Gwatemali Hondurasie i Meksyku [8]. W rok później biuro służb imigracyjnych USA zainicjowało ponadto operację Community Shield, w wyniku której do 2011 roku dokonano ok. 20 tys. aresztowań gangsterów, z których ponad 3 tys. stanowili członkowie MS-13 [9].

Zwyczaje oraz członkostwo

Charakterystyczne dla członków gangu Mara Salvatrucha jest pokrywanie ciała tatuażami. Powszechne znaki to: „MS”, „Salvatrucha”, „Devil Horns”, nazwy swoich podgrup i ich symbole [10]. Z ich kolorowych ciał można wyczytać nawet indywidualny przebieg życia. Na głowach malują diabelskie rogi, swastyki, sztylety i wulgaryzmy, które stanowią niejako znaki rozpoznawcze gangu. Na plecach często umieszczają symbole swojej „specjalizacji” w ramach grupy. Dla przykładu granat jest symbolem specjalisty od podkładania materiałów wybuchowych [11].W ostatnich latach popularność tatuaży spada jednak wśród członków MS-13, gdyż ich brak zapewnia większą anonimowość przy popełnianiu przestępstw [12]. Członkowie Mara Salvatrucha, podobnie jak większość współczesnych gangów, często  wykorzystują też własny system gestów w celach identyfikacji i komunikacji. Jednym z najbardziej powszechnych jest znak „głowy diabła”, w którym forma litery „M” jest ukazywana na odwrót. Znak ten został zapożyczony przez gang z subkultury metalowej [13].  Członkowie MS-13 wyróżniają się również swoim charakterystycznym ubiorem, który tworzą czarne szerokie spodnie i białe podkoszulki.  Na początku działalności gangu cenzus wieku był wyznaczony na 12 lat, jednak obecnie proces rekrutacji odbywa się już w szkołach podstawowych i nowe pokolenia Maras zaczynają funkcjonowanie na przestępczej ścieżce już w wieku  9 lat [14].

Aby być członkiem mara należy przejść inicjację, która polega na brutalnym biciu nowicjusza przez członków gangu. Otaczają oni kołem kandydata i uderzają go do momentu, aż straci przytomność i osunie się na podłogę. Alternatywą dla tej metody jest zabicie jednego z członków "The 18th street" znanego też jako MS-18 [15]. W przypadku kobiet przyjęcie może nastąpić w podobny sposób lub też poprzez zgodę na stosunki seksualne z co najmniej pięcioma członkami gangu. Najbardziej kontrowersyjną formą inicjacji jest też przymusowy stosunek z mężczyzną będącym nosicielem wirusa HIV. Nie zwraca się przy tym uwagi ani na choroby przenoszone drogą płciową ani na niechciane ciąże [16]. W momencie ukończenia procesu rekrutacji, członkiem gangu zostaje się do końca życia, a jego opuszczenie bądź zdrada karane są śmiercią. Mimo to, chętnych na członków Mara Salvatrucha nie brakuje, szczególnie pośród recydywistów czy uciekinierów z domów i poprawczaków [17].

Sposób funkcjonowania

M-13 w Stanach Zjednoczonych liczy aktualnie ponad 50 tys. członków i liczba ta ciągle rośnie. Według wielu specjalistów jest to już najgroźniejszy gang na świecie, który przyćmił znaczenie starszych organizacji przestępczych, takich jak Crips i Bloods, których liderzy poprosili nawet amerykańską policję o ochronę. MS-13 zajmuje się wszelkimi formami działalności przestępczej, od handlu narkotykami i bronią, przez przemyt ludzi, kradzieże, pobicia, aż po zabójstwa, w tym również na zlecenie [18]. Gangsterzy należący do tej formacji są przy tym wyjątkowo brutalni. Z zimną krwią zabijają ludzi, ćwiartują ciała i zostawiają w miejscach ogólnodostępnych, aby wzbudzić strach wśród mieszkańców swych dzielnic. W biały dzień, z bronią w ręku, dokonują też włamań do domów, kradzieży samochodów, porwań czy gwałtów. Do zabijania bardzo często używają nie tylko broni palnej, ale także noży, kijów baseballowych, a nawet maczet. W Los Angeles Mara Salvatrucha stała się też liderem na czarnym rynku usług seksualnych.

Podsumowanie

Niewątpliwie kwestia imigracji do Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza z południa, stanowi duży problem, czego wyrazem może być choćby mur na granicy z Meksykiem, jak i zaostrzające się przepisy antyimigracyjne. Co więcej, dużą część przemieszczającej się ludności latynoamerykańskiej stanowią przestępcy, których celem zwykle nie jest legalna praca na terytorium USA. Biorąc pod uwagę skalę problemu, jak i narastające tempo ekspansji gangów, z najbrutalniejszym MS-13 na czele, wydaje się, że władze amerykańskie będą wkrótce zmuszone wypowiedzieć gangsterom otwartą wojnę. Problem w tym, że oznaczać będzie ona zapewne wieloletnie i krwawe zmagania, których ofiarami padną nie tylko członkowie gangów, ale też policjanci, i co najgorsze, również niewinni obywatele. Oprócz tego koniecznym wydaje się zaostrzenie kar dla gangsterów, łącznie z upowszechnieniem dożywotniego pozbawienia wolności w placówkach o podwyższonym rygorze. Bez zastosowania nadzwyczajnych środków oraz wprowadzenia pełnej mobilizacji służb porządkowych walka z takimi gangami jak Mara Salvatrucha nigdy nie przyniesie bowiem wymiernych rezultatów.

Źródła:
[1] Zgodnie z danymi ze strony internetowej NGIC FBI; [URL: http://www.fbi.gov/about-us/investigate/vc_majorthefts/gangs/ngic]
[2] Ibidem
[3] Ibidem
[4] Najgroźniejsze mafie świata, „Na sygnale”, [URL: http://nasygnale.pl/gid,13094012,img,13094048,page,2,title,Oni-rzadza-swiatem-najgrozniejsze-mafie,galeria.html]
[5] Najgroźniejszy gang świata, „Onet.pl”, 03.09.2009; [URL: http://wiadomosci.onet.pl/wiadomosci/najgrozniejszy-gang-swiata,1,3495077,wiadomosc.html]
[6] R. J. Lopez, R. Connell, Ch. Kraul, Gang Uses Deportation to Its Advantage to Flourish in U.S., „Los Angeles Times, 30.10.2005; [URL: http://www.latimes.com/news/local/la-me-gang30oct30,0,6717943.story?coll=la-home-headlines]
[7] Zgodnie z danymi ze strony internetowej HIDTA; [URL: http://gangs.umd.edu/wfrmGangsinmdDetail.aspx?id=Mara%20Salvatrucha,%20or%20MS-13]
[8] FBI, How We're Ganging Up on MS-13, 13.07.2005; [URL: FBI #8212; How We're Ganging Up On MS-13]
[9] J. Gilbert, 5 in Somerton arrested in national gang sweep, „Sun”, 01.03.2011
[10] Z. Werner, FBI Targets MS Street Gang, Public Broadcasting Service, 10.05.2005; [URL: http://www.pbs.org/newshour/extra/features/july-dec05/gangs_10-05.html]
[11] Najgroźniejsze Mafie świata, op. cit.
[12] AP, Gangs ditch tattoos, go for college look, „Daily News Latino”, 18.12.2007; [URL: http://www.nydailynews.com/latino/gangs-ditch-tattoos-college-article-1.274953]
[13] R. J. Lopez, R. Connell, Ch. Kraul, op. cit.
[14] Najgroźniejszy gang świata, op. cit.
[15] Najgroźniejsze mafie świata, op. cit.
[16] V. H. Covelli Glavin, Gangsta Girls, „Zimbio”, 26.09.2009 [URL: http://www.zimbio.com/MS+13+%28Mara+Salvatrucha%29/articles/OdGjpcYncs1/Gangsta+Girls]
[17] Najgroźniejsze mafie świata, op. cit.
[18] Najgroźniejszy gang świata, op. cit.

Drukuj Email
 
Powiązane tagi:

Panstwa:  Stany Zjednoczone  
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...
Imię (wymagane)
Komentarz
Zaloguj lub zarejestruj się aby móc dodawać komentarze.

W trakcie nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w Brukseli (23.05) przywódcy państw UE nie znaleźli porozumienia w sprawie środków koniecznych do osiągnięcia wzrostu gospodarczego w Europie.
więcej...
Unia Europejska zaskarżyła Argentynę przed Światową Organizacją Handlu (WTO), zarzucając krajowi z Ameryki Południowej stosowanie niedozwolonych ograniczeń w imporcie.
więcej...
Fala kryzysu finansowego, która w 2009 roku przelała się ze Stanów Zjednoczonych na kontynent europejski uderzyła w najsłabsze punkty gospodarek państw Unii Europejskiej, pogarszając sytuację w sektorze bankowym i/lub powodując zadłużenie finansów publicznych ponad progi...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie
         
     
SERWIS SPECJALNY
Dyplomacja_specjalny