Inwestea Wschod24 Afryka24
Katarzyna Mill: System polityczny Indii Drukuj Email
( 16 głosów)
Katarzyna Mill   
18.10.2007.
<<< 1 2 3 4 5 6 7 8 >>>
Leżące w Azji Południowej Indie są największą liberalną demokracją świata.
REKLAMA
 

6. System partyjny

W Indiach panuje system wielopartyjny. W wyborach 1999 roku brało udział 6 partii ogólnokrajowych i 48 stanowych. Na scenie politycznej dominuje Indyjski Kongres Narodowy, którego liderką jest urodzona we Włoszech Sonia Gandhi, z klanu Nehru-Gandhi. Jednym z powodów jest być może mentalność i kultura indyjska. Wielkie postacie, guru, darzone są niemal boskim szacunkiem. Nehru jego córka Indira Gandhi ciągle uważani są za wybitne osobowości.

Większość partii jest skoncentrowana wokół jednej osoby, brakuje im wyraźnych programów. Ich członkowie często wykazują się brakiem dyscypliny i chętnie przenoszą się z jednej partii do drugiej.

Zarejestrowanie w komisji wyborczej partii politycznej jako ogólnokrajowej wymaga spełnienia przez nią przynajmniej w czterech stanach warunków stawianych partiom stanowym, czyli zdobycia na terenie danego stanu przynajmniej 6% głosów i dwóch miejsc w wyborach do dowolnej izby parlamentu krajowego lub uzyskanie 3% miejsc w parlamencie stanowym. Chodzi głównie o aktywną obecność w legislaturze stanowej i/lub krajowej. Partia powinna wystawiać kandydatów tylko spośród swoich członków.

W ostatnim roku komisja wyborcza zrewidowała nieco zasady przyznawania statusu partii i symbolu. Partia, która straci prawa i symbol, ma 6 lat na ich odzyskanie, przez ten okras nazwa i symbol pozostaną zarezerwowane.

Od początku istnienia republiki aż do 1996, Indyjski Kongres Narodowy (INC) niemal bez przerwy stanowił większość w parlamencie i formował rządy. Jego dominacja na scenie politycznej została przerwana dwa razy – od 1977 do 1980 rządziła Janata Party, która wygrała wybory na fali niezadowolenia społecznego wywołanego ogłoszeniem przez Indię Gandhi stanu wyjątkowego. Druga przerwa miała miejsce między rokiem 1989, a 1991 kiedy Janata Dal poprowadziła koalicję Frontu Narodowego do zwycięstwa w wyborach. Lata 1996-98 to okres zamieszania w rządzie federalnym. Powstawały krótkotrwałe koalicje: najpierw BJP utworzyła rząd, później koalicja Zjednoczonego Frontu. Wreszcie BJP w koalicji z kilkoma partiami regionalnymi utworzyła w 1998 pierwszy nie-kongresowy rząd, który przetrwał całą kadencję. W wyborach w 2004 roku INC wygrała wybory i utworzyła rząd w koalicji nazwanej United Progressive Alliance, wspieranej przez lewicujące partie.

Największe partie polityczne Indii 

Indyjski Kongres Narodowy – Grupa Hindusów wyedukowanych na Zachodzie założyła, z pomocą A.O.Hume, 27 grudnia 1885 w Bombaju Indyjski Kongres Narodowy, jako platformę porozumienia i reform. Początkowo domagali się zmian w ramach rządów brytyjskich. Wraz z pojawieniem się w latach dwudziestych tak zwanych „młodych” i Mahatmy Gandhiego, Kongres przekształcił się w masowy ruch niepodległościowy. Jego lider, Jawaharlal Nehru, został pierwszym premierem Indii, a jego córka na tym samym stanowisku spędziła w sumie 15 lat.

W listopadzie 1969 r. INC rozpadł się na Kongres (R) prowadzony przez Indirę Gandhi i Kongres (O) pod rządami Morarji Desai, K Kamaraj i Nijalingappa. W 1977 (R) przegrał wybory i znowu podzielił się na dwie partie: Kongres (I) Indiry Gandhi i Kongres (S) Swarana Singha. W 1994 Arjun Singh i N.D. Tiwari opuścili partię i utworzyli Indira Kongres, kolejna grupa oddzieliła się w 1990 i utworzyła Narodową Partię Kongresową.

Obecnie Kongres przewodniczy rządowi uformowanemu w ramach koalicji United Progressive Alliance. Ich program jest sekularny, demokratyczny i socjalistyczny. Popierają reformy rolne, są za powiększeniem sektora publicznego i planowaniem ekonomicznym w ramach ekonomii mieszanej. W 1955 r. Kongres stawiał sobie za cel osiągnięcie socjalistycznego modelu społeczeństwa. Od tamtego czasu jednak wiele się zmieniło i teraz partia propaguje raczej liberalizm ekonomiczny. Inicjuje reformy ekonomiczne i strukturalne. Popiera zmiany społeczne, sprzeciwia się dyskryminacji w zależności od płci, kasty, religii itd. Okazuje zrozumienie dla mniejszości.

Bharatiya Janata Party (BJP) – założona w kwietniu 1980 r. po rozłamie w Janata Party. Zaczynała z dwoma mandatami w parlamencie w 1984 roku. W 1996 i 1998 wygrała wybory do Lok Sabha i poprowadziła koalicję National Democratic Alliance (NDA). Rządziła aż do wyborów w połowie 2004 roku. Początkowo propagowała „Socjalizm Gandhiego” – kładący równy nacisk na rozwój rolnictwa i przemysłu, redukcję opodatkowania, upowszechnienie prawa do pracy, wprowadzenie gwarancji zatrudnienia i emerytur. Stopniowo te propozycje zamieniły się w liberalną wersję dawnego ruchu nacjonalistycznego „Swadeshi”. Są za prywatyzacją i globalizacją. Ma duże poparcie w regionach, w których dominuje język hindi – Gujarat i Maharasztra. Zwykle głosują na nich wyższe klasy, drobni i średni przedsiębiorcy, właściciele sklepów oraz część klasy średniej.

Partie Komunistyczne Communist Party of India (CPI) zał. 1924 oraz bardziej radykalna, marksistowska, CPI (M) zał. 1964, są jedynymi dwiema ogólnonarodowymi partiami o jasno sformułowanych lewicowych poglądach. Podział między nimi nastąpił w wyniku wojny Indii z Chinami w 1962 roku. CPI – prosowieckie, opowiadało się przeciwko Chinom, CPI  (M) – oskarżała i Indie i Chiny o wywołanie konfliktu.

Obie partie mają poparcie wśród robotników, klasy średniej, rolników i drobnych chłopów. Obie, mimo ponawianych prób, nie mogą znaleźć poparcia wśród młodych. Od 1984 r. startują razem w wyborach jako Left Front lub United Front. CPI ma większe poparcie w regionach, w których mówi się w hindi, CPI(M) jest bardzo popularna w Karnatace, Tripurze i Bengalu Zachodnim. W tym ostatnim świętowała w 2007 roku 30-lecie nieprzerwanych rządów.

Inne ogólnokrajowe partie: Janata Party, Janata Dal, Bahujan Samaj Party

 

Drukuj Email
 
Powiązane tagi:

Panstwa:  Indie  
Region:  Daleki Wschód  
Inne:  Stosunki międzynarodowe  
Dawno nie zdarzyło mi się czytać tekstu, w którym już na pierwszej stronie tak roiłoby się od błędów merytorycznych - nie wspominając już o błędach językowych i niepoprawnym sposobie zapisu wyrazów indyjskich. Z ciekawości sprawdziłam w sieci kim jest autorka artykułu i z przerażeniem odkryłam, że podobno indologiem! Zaiste gratulacje należą się ośrodkowi, który wypuszcza w świat tak fatalnie wykształconych absolwentów. Z drugiej strony czegóż wymagać od indologa... przecież nie gruntownej wiedzy o współczesnych Indiach, bo niby skąd miałby on ją czerpać, zajmując się z definicji filologicznym studiowaniem klasycznych tekstów indyjskich. Jak to mówił jeden pan w jednym filmie - "Nie znam się na tym, więc z przyjemnością się wypowiem"...
mariaantonina1969, 2011/12/16 01:40
>>w kwestiach [...]rybołustwa,<< Prawidlowa pisownia: rybołówstwa
kwestia rybołówstwa, 2009/02/11 06:15
Witam Panią! Właśnie przeczytałam Pani artykuł na temat Indii, ktory bardzo mnie zaciekawił tymbardziej, ze pisze krotka prace na temat ustroju politycznego Indii ( w oparciu o Konstytucje tego panstwa). Gdyby znalazła Pani chwile czasu i podzielila sie ze mna swoja rozlegla wiedza, bede niezmiernie wdzieczna. Musze odpowiedziec na pytania dot. ustroju i prosilaby Pania o zweryfikowanie ewentualnych moich bledow. 1. Oficjalna nazwa państwa - odp. Republika Indii. 2. Konstytucja: nazwa i data lub daty - odp. Konstytucja Indii z dnia 26 listopada 1949r. 3. Zasada władzy państwowej: jedność bądź trójpodział władzy - odp. wladza ustawodawcza, wykonawcza, sadownicza 4. Struktura terytorialno-prawna państwa: unitarne, federalne, konfederacja, in. struktura terytorialna; zdecentralizowane lub scentralizowane odp. panstwo federalne (zdecentralizowane) 5. Model ustrojowy państwa i relacje między jego naczelnymi organami: republika, monarchia, in.; ustrój: prezydencki, semiprezydecki, parlamentarno-gabinetowy, gabinetowoparlamentarny, parlamentarno-komitetowy, kanclerski, inny. odp. Republika parlamentarno-gabinetowa 6. Władza ustawodawcza: parlament (nazwa): jednoizbowy lub dwuizbowy, inna władza ustawodawcza (zwłaszcza przy braku parlamentu). odp. Dwuizbowy parlament : Izba Ludowa, Izba Stanow 7.Władza wykonawcza: rząd z premierem i głowa państwa (nazwa), inne). odp. Prezydent, Rada Ministrow (Gabinet) z Premierem na czele 8. Władza sądownicza: sądy najwyższe i trybunały(nazwy). odp. Sad Najwyzszy (pelni role Trybunalu Konstytucyjnego) sady nizszej instancji. Pozdrawiam serdecznie i z gory dziekuje za okazana pomoc. Elzbieta Furs
ela, 2009/01/25 12:57
Szturmem policyjnej jednostki specjalnej zakończył się incydent w Sydney w Australii, gdzie uzbrojony napastnik przez kilkanaście godzin przetrzymywał zakładników w kawiarni. 
więcej...
W związku z silnym osłabieniem się rosyjskiej waluty wobec dolara oraz euro, na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Dyrektorów rosyjskiego banku centralnego, zdecydowano o podniesieniu podstawowej stopy procentowej z 10,5 do 17 proc. 
więcej...
Izraelska scena polityczna jest dość specyficzna – niski próg wyborczy[1] umożliwia nawet niewielkim ugrupowaniom zdobycie miejsca w parlamencie. Rozdrobnienie partyjne wymusza tworzenie szerokich, często bardzo „egzotycznych” koalicji, a te niejednokrotnie doprowadzały do...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie