Inwestea Wschod24 Afryka24
Serbia-Kosowo/ OBWE debatowała o Kosowie Drukuj Email
( 4 głosy)
Łukasz Kobeszko   
20.02.2008.

Na pilną prośbę Belgradu zwołano we wtorek (19.02) posiedzenie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Serbowie wezwali na nim do "osądzenia nielegalnej decyzji Prisztiny i zagwarantowania, że nie uzyska ona nigdy członkostwa w tej organizacji".

REKLAMA

Na odbywającym się w Wiedniu spotkaniu, szef serbskiego MSZ Vuk Jeremić poinformował, że we wtorek (19.02) Belgrad skierował noty protestacyjne do państw, które zdecydowały się na uznanie jednostronnie proklamowanej niepodległości Kosowa. Dotyczy to jak na razie Francji, Wlk. Brytanii, Kostaryki, Australii, Turcji, Afganistanu i Albanii. Minister zapowiedział także pilne odwołanie serbskiego ambasadora z Australii. Będzie to już drugi tej rangi dyplomata (po wczorajszym ambasadorze Serbii w USA) odwołany przez Belgrad z kraju, który uznał niepodległość Kosowa.

ImageJeremić wezwał także stacjonujące w Kosowie międzynarodowe siły KFOR, aby utrzymały swój neutralny status i przeszkodziły "ponowieniu czystek etnicznych wobec serbskiej populacji Kosowa i ochroniły jego kulturalne i duchowe dziedzictwo".

Minister stwierdził, że popiera ogólne dążenia UE do zwiększenia zaangażowania w Kosowie, ale dodał równocześnie, że Belgrad zgodzi się na nową misję cywilno - wojskową w prowincji tylko pod skrzydłami ONZ.

Zdaniem serbskiego polityka, ostatnie wydarzenia w Prisztinie pokazują, że w polityce międzynarodowej nastąpiła legitymizacja odgórnego narzucania rozwiązania przez silniejsze państwa w obliczu istniejącego konfliktu etnicznego. "Następnie ma miejsce legitymizacja jednostronnej secesji prowincji lub podmiotu etnicznego. Prawo do samostanowienia ulega transformacji do prawa do niepodległości, a następnie daje się zielone światło do podziału uznanego międzynarodowo, suwerennego państwa. W rezultacie, niszczy się gotowość do pokojowego rozwiązywania sporów w Europie" - tłumaczył Vuk Jeremić.

Szef serbskiej dyplomacji zapewnił jednocześnie OBWE, że Serbowie są wciąż otwarci na dialog z Prisztiną. "Możemy zaproponować kosowskim Albańczykom swobodną autonomię, najszerszą z możliwych. Ich system podatkowy, sądowy i oświatowy nie będą zintegrowane z serbskim, nasze wojsko nie będzie ich armią, nie będziemy mieszać się do relacji Kosowa z Bankiem Światowym, ale - nie możemy wyrzec się własnej suwerenności" - podkreślał w Wiedniu Vuk Jeremić.

Na podstawie: rts.co.yu, politika.co.yu, tanjug.co.yu. mfa.gov.yu

Drukuj Email
 
Powiązane tagi:

Miasta:  Belgrad   Prisztina  
Organizacje:  OBWE Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie  
Osoby:  Vuk Jeremić  
Panstwa:  Kosowo   Serbia  
Dobrze, że zlikwidowali Stadion Jarmark Europa, bo Wietnamczycy ogłosili by niepodległość.
nocomment, 2008/02/27 01:36
Dobrze, że zlikwidowali Stadion Jarmark Europa, bo Wietnamczycy ogłosili by niepodległość.
nocomment, 2008/02/27 01:36
GEZUAR REPUBLIKA E KOSOVES
optymista, 2008/02/23 08:38
Szturmem policyjnej jednostki specjalnej zakończył się incydent w Sydney w Australii, gdzie uzbrojony napastnik przez kilkanaście godzin przetrzymywał zakładników w kawiarni. 
więcej...
W związku z silnym osłabieniem się rosyjskiej waluty wobec dolara oraz euro, na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Dyrektorów rosyjskiego banku centralnego, zdecydowano o podniesieniu podstawowej stopy procentowej z 10,5 do 17 proc. 
więcej...
Izraelska scena polityczna jest dość specyficzna – niski próg wyborczy[1] umożliwia nawet niewielkim ugrupowaniom zdobycie miejsca w parlamencie. Rozdrobnienie partyjne wymusza tworzenie szerokich, często bardzo „egzotycznych” koalicji, a te niejednokrotnie doprowadzały do...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie