|
Przewodniczący PE: strefa euro potrzebuje Polski |
|
|
|
Dariusz Materniak
|
|
02.02.2012. |
|
Martin Schulz wyjaśnił, iż intencją jego wystąpienia było poparcie Polski w czasie negocjacji ws. paktu fiskalnego. REKLAMA

"Rok 2015 był terminem, który ja wymieniłem, mówiąc o przystąpieniu Polski do strefy euro" - powiedział Schulz, komentując swoje poniedziałkowe wystąpienie i słowa, według których Polska miałaby przystąpić do strefy euro w 2015 roku.
Przewodniczący PE przyznał, iż zdaje sobie sprawę, że jego wypowiedź mogła spowodować pewne zamieszanie. Jednak jego intencją było poparcie włączenia Polski w ustalenia dotyczą paktu fiskalnego. Stwierdził także, iż przyłączenie się Polski do eurogrupy byłoby dobrą wiadomością, gdyż potrzeba tam takich krajów.
Wkrótce po konferencji prasowej, wypowiedź Martina Schulza została sprostowana przez premiera Donalda Tuska i ministra finansów Jacka Rostowskiego. Wyjaśnili oni, że Polska do 2015 roku chciałaby spełniać kryteria, które pozwoliłyby jej wstąpić do strefy euro. Jednak sprawa dokładnej daty przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty nadal pozostaje otwarta.
Na podstawie: money.pl, europarl.europa.eu, |
|
|