Inwestea Konsultea Wschod24 Afryka24 Pe24
Boliwia - praktyczne informacje i przepisy Drukuj Email
( 0 głosów)




psz.pl   
21.01.2008.

ImageRepublika Boliwii

Stolica: La Paz (siedziba rządu i parlamentu)
Sucre (stolica konstytucyjna)
Waluta: boliviano (BOB), w obiegu również USD;

1 USD = 7,39 BOB
(kurs z 10.04.2008)
Języki urzędowe: hiszpański, ajmara, keczua

 

REKLAMA

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE. Polscy turyści udający się do Boli­wii są zwolnieni z obowiązku wizowego w przypadku pobytu do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pra­cy. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Boliwia nie ma placówki dyplo­matycznej w Polsce. Oso­by udające się na okres dłuższy niż 3 miesiące winny ubiegać się o wizę w Ambasadzie Boliwii w Berlinie. Wymogi dotyczące wizy z prawem do pracy lub pobytowej określa konsulat indy­widual­nie dla każdego przy­pad­ku. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD od osoby.

 

PRZEPISY CELNE. Wwóz, wymiana i wywóz pieniędzy nie podlegają ograniczeniom do kwoty 10 tys. USD. Nie ma ogra­niczeń celnych, które odbiegałyby od powszechnie stoso­wanych. Obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego; nieprzestrzeganie ich podlega suro­wym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód zaku­pu w celu okazania go podczas kontroli bagażu na lotnisku.

 

PRZEPISY PRAWNE. Posiadanie i przemyt narkotyków są surowo karane.

 

MELDUNEK. Nie ma obowiązku meldunkowego.

 

UBEZPIECZENIE. Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są wymagane, zalecane jest jednak ich wykupienie – zwłaszcza od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

 

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Szczepienia nie są obo­wiązkowe, jednak wskazane jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze, jeśli planuje się podróże w rejon lasów tropi­kalnych. W dżungli na wschodzie i północy kraju istnieje umiar­ko­wane zagrożenie malarią i dengą. Na większości obsza­rów górskich występuje ryzyko zakażenia chorobą Chagasa, przenoszoną przez plu­skwiaki. Ponieważ znaczna część Boliwii leży na obszarze wysokogórskim (np. stolica La Paz na wysokości ok. 4000 m n.p.m.), trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia ob­jawów choroby wysokościowej (soroche), takich jak bóle głowy, jamy brzusznej i torsje. Objawy te na ogół ustają po mniej więcej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży. By uniknąć efektu soroche lub przynaj­mniej go złagodzić, należy przestrzegć odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) na jeden dzień przed przyjazdem i w pierwszym dniu pobytu w rejonie wysokogórskim.


W większych miastach turyści mogą korzystać z ogólnie dostęp­nej pomocy i opieki lekarskiej. Cena standardowej wizyty lekar­skiej wynosi 15 USD, wizyta u dentysty kosztuje 15 USD, doba w klinice prywatnej – 60–100 USD.

 

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. Nie ma ograniczeń urzę­dowych. Na trasach w całym kraju znajduje się bardzo dużo punktów kontroli anty­narkotykowej. Drogi w Boliwii, nawet te łączące główne miasta, są niebezpieczne ze względu na warun­ki terenowe i zły stan na­wierzchni. Zaleca się uważnie wybierać linie autobusowe, zwracając uwagę na stan tech­niczny pojaz­dów. Poważne utrudnienie w podróżach po kraju stanowią częste protesty różnych grup społecznych, mani­festujące się blokadami dróg. Działa linia kolejowa łącząca La Paz z Ar­gen­tyną.


W Boliwii funkcjonują lotniska międzynarodowe w La Paz, Santa Cruz i Cochabamba oraz krajowe porty lotnicze w Po­tosi, Oruro, Sucre i Tarija. Sa­moloty większości przewoźników lokal­nych są w złym stanie technicznym, bilety w ruchu krajo­wym są drogie, a linie krajowe często wymuszają nieprze­widziane do­datkowe opłaty, m.in. za zmianę rezerwacji. Dość częste są przypadki odwoływania lotów. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę (25 USD od osoby) oraz na liniach krajowych (15 BOB).

 

BEZPIECZEŃSTWO. Niestabilna sytuacja polityczna i spo­łecz­na sprawia, że Boliwia nie jest uznawana za kraj bezpieczny dla turystów. Oprócz pospolitych napadów rabunkowych i przy­pad­ków kradzieży zdarzają się agresywne zachowania miej­scowej ludności, również na prowincji. Częste napady odno­towuje się na atrak­cyjnym szlaku turystycznym z La Paz do Yungas. Nie­bez­pieczny ze względu na uprawy koki jest nizinny obszar Cha­pare, położony na północ od Santa Cruz. W dużych miastach należy zachować szczególną ostrożność w miejscach wzmożo­nego ruchu turystycz­nego (place, muzea, kościoły, targi, dworce) ze względu na częste kradzieże dokumentów i mienia osobistego. Zdarzają się przypadki okradania turystów przez ubrane po cywilnemu osoby podające się za policjantów i posługujące się fałszywymi dokumentami tożsamości lub legitymacjami policyj­nymi. Policja w La Paz informuje, że tyl­ko umundurowani poli­cjan­ci mają prawo zażądać okazania doku­mentów od cudzo­ziemców. W żadnym razie nie należy podawać nikomu, nawet osobom umundurowanym, numerów PIN posiadanych kart kredytowych lub debetowych.

 

ŚWIĘTA. Nowy Rok, poniedziałek i wtorek karnawału, 1 maja, 6 sierpnia – Święto Narodowe, 1 i 2 listopada – Wszyst­kich Świętych i Zaduszki, 25 grudnia – Boże Narodzenie.

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

   Honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express.

   Urzędy pracują od 8.30 do 16.30, a sklepy otwarte są na ogół w go­dz. 10.00–13.00 i 15.00–19.00.

 

Na podstawie: www.msz.gov.pl 

Drukuj Email
 
Dodaj swój komentarz do tego artykułu...
Imię (wymagane)
Komentarz
Zaloguj lub zarejestruj się aby móc dodawać komentarze.

W trakcie nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w Brukseli (23.05) przywódcy państw UE nie znaleźli porozumienia w sprawie środków koniecznych do osiągnięcia wzrostu gospodarczego w Europie.
więcej...
Unia Europejska zaskarżyła Argentynę przed Światową Organizacją Handlu (WTO), zarzucając krajowi z Ameryki Południowej stosowanie niedozwolonych ograniczeń w imporcie.
więcej...
Fala kryzysu finansowego, która w 2009 roku przelała się ze Stanów Zjednoczonych na kontynent europejski uderzyła w najsłabsze punkty gospodarek państw Unii Europejskiej, pogarszając sytuację w sektorze bankowym i/lub powodując zadłużenie finansów publicznych ponad progi...
więcej...
 AnalizySystemy polityczne  Imigracja  Cywilizacje  Konflikty  Ekologia  Terroryzm  Polityka zagraniczna  Dyplomacja  Emigracja  Separatyzm  Stosunki międzynarodowe 
 GospodarkaWaluty  Ropa naftowa  Sektor bankowy  Giełdy  Rynek pracy  Nieruchomości  Surowce  Gaz ziemny  Media  Technologie  Przemysł samochodowy 
 OrganizacjeNATO  OBWE  OPEC  ONZ  Al-Kaida  G-20  MFW  WNP  ASEAN  WTO 
 PaństwaNiemcy  Francja  Izrael  USA  Wielka Brytania  Indie  Chiny  Rosja  Irlandia  Ukraina  Turcja  Hiszpania  Brazylia  Iran  Sudan  Włochy  Afganistan  Gruzja  Informacje dla wyjeżdżających 
 Po godzinachRecenzje  Film  Wywiady  Książka 
 RegionyUnia Europejska  Bałkany  Afryka  Bliski Wschód  Daleki Wschód  Kaukaz  Azja  Darfur  Krym  Kaszmir 
 StylSavoir vivre 
 Unia EuropejskaSłownik UE  Komisja  Prezydencja  Strefa Euro  Traktat lizboński  Strefa Schengen  Partnerstwo Wschodnie  Europejska Polityka Sąsiedztwa 
Zaloguj sie
         
     
SERWIS SPECJALNY
Dyplomacja_specjalny